Stora Enso kesätyöpaikat

Kesätyö 2019, Prosessinhoitajia käyttötehtäviin

Tehtäväkuvaus

Kemissä sijaitseva Veitsiluodon tehdas kuuluu Stora Enson Paper-liiketoiminta-alueeseen. Kolmen paperikonelinjan, sellutehtaan, hiomon, arkittamon ja sahan muodostaman integraatin vuosituotantokapasiteetti on yhteensä 810 000 tonnia toimistopapereita ja päällystettyjä aikakauslehtipapereita sekä 160 000 m3 sahatavaraa. Sellutehtaan 375 000 tonnin vuosituotanto käytetään toimistopapereiden raaka-aineeksi. Veitsiluodon tehdas on noin tuhannen ihmisen työpaikka, heistä noin 620 työskentelee Stora Enson palveluksessa.

Haemme motivoituneita ja innokkaita prosessinhoitajia kesälle 2019 käyttötehtäviin. Oletko juuri opintosi päättänyt tai sinulla on opinnot meneillään? Meillä Veitsiluodon tehtailla pääset kartuttamaan oman alasi työkokemusta kannustavassa ja työturvallisuuteen panostavassa työyhteisössä. 

Työ paperin- ja sellunvalmistuksessa on keskeytymätöntä kolmivuorotyötä (käytössä 12 h työvuorojärjestelmä), arkittamossa jatkuvaa kaksivuorotyötä ja puunkäsittelyssä keskeytyvää kolmivuorotyötä. Kesätyöntekijöiden työsuhteiden kestot solmitaan toukokuusta elokuun loppuun.

Tehtävävaatimukset

Tehtävä edellyttävää meneillään olevia ammatillisen peruskoulutuksen opintoja tai muita meneillään olevia alan opintoja prosessi- ja paperitekniikassa, sähkö-, automaatio- tai konetekniikassa. Voit myös olla etsimämme kesätyöntekijä, mikäli olet täyttänyt 18 vuotta ja alalle aikova, juuri valmistunut tai sinulla on aikaisempaa kokemusta vastaavanlaisista tehtävistä.

Tehtävissä menestyminen edellyttää sinulta:

  • Oma-aloitteisuutta
  • Ryhmätyökykyä
  • Pitkäjänteisyyttä
  • Soveltuvuutta vuorotyöhön 

Työkonetehtäviin valittavilta edellytetään B-luokan ajokorttia (Puunkäsittely).

Tehtävään valittavilla henkilöillä teetetään huumausainetesti. 

Hae tehtäviä 28.2.2019 mennessä täyttämällä sähköinen hakulomake. 

Lisätietoja tehtävistä antavat:

Sellutehdas ja puunkäsittely:

Hanna Kursula: 0405397453 & hanna.kursula@storaenso.com

Pertti Kehus: 040 822 7323 & pertti.kehus@storaenso.com

Pekka Matilainen: 040 702 6103 & pekka.matilainen@storaenso.com

Hienopaperin valmistus, jälkikäsittely ja arkittamo:

Teemu Nousiainen: 040 097 3119 & teemu.nousiainen@storaenso.com

Kyösti Pöllänen: 040 566 8809 & kyosti.pollanen@storaenso.com

Ilpo Marjeta: 040 162 5086 & ilpo.marjeta@storaenso.com

Janne Jussila: 040 571 7661 & janne.jussila@storaenso.com

Raimo Koskenkorva: 040 839 2190 & raimo.koskenkorva@storaenso.com

Painopaperin valmistus ja hiomo:

Antti Saukkonen: 050 339 1506 & antti.saukkonen@storaenso.com

Santtu Rajasalo: 040 705 5522 & santtu.rajasalo@storaenso.com

Tutustu tarkemmin tarjoamiimme kesätyömahdollisuuksiin sekä työntekijöihimme ja katso kaikki avoimet kesätyöpaikat osoitteessa http://www.storaensolle.fi 

Hae työpaikkaa